Dažnai išgirsime sakant, kad kiekvienas augintinis ir jo šeimininkas yra tarpusavyje panašūs. Šiuose žodžiuose tiesos yra išties nemažai. O dabar kartu paspėliosime, kokį automobilį mieliau rinktųsi mūsų keturkojai draugai.

Ar pagal keturkojo kailį galima spręsti apie automobilį? Pagal šuns ūgį – apie mašinos dydį? O galbūt pagal savininką – apie patį keturratį „bolidą“? „Auto Bild“ pakvietė susitikti šešis keturkojų savininkus kartu su jų augintiniais ir atliko nedidelę apklausą. Šunelių šeimininkams buvo užduotas klausimas, kurioje automobilio vietoje mėgsta ir paprastai keliauja jų augintinis. O jums siūlytume pabandyti atspėti, kuri pora kuriuo automobiliu keliauja? Atsakymus rasite 42 puslapyje. Žinoma, visi šie gyvūnų savininkai galvoja apie tai, kaip saugiai vežti savo šunį. Jorkšyro terjeras ant galinės palangės, medžioklinis šuo, šauniai sėdintis ant keleivio sėdynės? Ne, tik jau ne taip! Šie keturkojai keleiviai važiuoja visiškai kitaip. Kad ir kaip negailestingai tai skamba, bet, pavyzdžiui, pagal Vokietijoje galiojantį įstatymą, visi šunys yra laikomi bagažu, o šis automobilyje privalo būti vežamas taip, kad nekeltų grėsmės važiuojančiųjų saugumui. Paaiškinimas labai paprastas: jei važiuojant 50 km/h greičiu įvyksta susidūrimas, 20 kg sveriantis šuo greitai tampa puse tonos sveriančiu sviediniu. O tai pavojinga ne tik automobiliu keliaujančių žmonių sveikatai ir gyvybei, bet ir pačiam keturkojui. Be to, dar gresia bauda, baudos taškai ir nesklandumai, aiškinantis dėl eismo įvykio su draudimo bendrove. Nors Lietuvoje tokių griežtų reikalavimų dėl šunų ar kitų keturkojų augintinių vežimo automobiliu dar nėra priimta, vis dėlto vairuotojų, besirūpinančių ir savo, ir savo augintinių saugumu po truputį daugėja. Dabar aptarsime kai kurias priemonės, kurios padeda apsaugoti automobiliu vežamą šunį.

SAUGOS DIRŽAS

Paprastas ir efektyvus sprendimas, visų pirma mažiems šunims, yra paminkštintas krūtinę juosiantis diržas, kuris tvirtinamas prie galinių sėdynių diržo užrakto arba „Isofix“ kabliu. Diržo ilgis turėtų būti toks, kad šuo galėtų judėti daugiausiai iki priekinio sėdynės krašto. Svarbu: kadangi nėra jokių normatyvinių reikalavimų testavimui, perkant diržus reikia atkreipti dėmesį į DIN sertifikavimą arba patikrinti, ar diržas buvo išbandytas s augumo teste. Tai galioja visoms saugos sistemoms.

TRANSPORTAVIMO DĖŽĖS

Jos pagamintos iš plastiko ar aliuminio arba plieno – jų saugumas priklauso ir nuo vietos, kurioje kiekviena jų būna automobilyje. Viena ant galinės sėdynės padėta ir saugos diržu pritvirtinta plastikinė transportavimo dėžė neišlaikė ADAC saugumo testo, nes sudužo jos dangtis ir durelės. Geresnis pasirinkimas yra mažos dėžės, pastatytos ant grindų už priekinių sėdynių. Taip patartina vežti nedidelius šunis. O štai dideli šunys turi keliauti universalų, hečbekų, minivenų ar visureigių bagažinėse. Šuns dėžė turi būti prispausta prie galinių sėdynių nugarėlių ir stovėti skersai judėjimo krypčiai.

SKIRIAMOSIOS GROTELĖS

Patogus sprendimas universaluose ar hečbekuose yra bagažinę nuo salono skiriančios grotelės, kurios automobilio savininko pageidavimu yra montuojamos specialiai. Tokio sprendimo privalumas – ir dideli automobiliu vežami šunys turi pakankamą judėjimo laisvę, o įvykus susidūrimui, jie iššautos patrankos sviedinio greičiu neįlėks į saloną. ADAC rekomenduoja atkreipti dėmesį į stabilias, DIN normą atitinkančias groteles, kurios siekia bagažinės pagrindą. Skiriantieji tinkleliai – gana abejotinas dalykas, nes jie dažnai yra nepakankamai tvirti, o virvelės eismo įvykio metu gali sužaloti šunį.

FIKSUOTOS ĮMONTUOTOS DĖŽĖS

Jeigu netrukdo tai, kad bagažinė ilgam bus blokuota, bagažo skyriuje įmontuotos fiksuotos dėžės būtų optimalus ir pigiausias pasirinkimas vežantiems didelius šunis. Kitoje plieninės dėžės pusėje turi būti avarinės pabėgimo durelės.

KELIONĖ SU ŠUNIMI

Kad jūsų keturkojis draugas, pasirūpinus visomis saugumo priemonėmis, per atostogų kelionę neliūdėtų ir neinkštų, prieš išvažiuodami eikite ilgai pasivaikščioti. Jeigu automobilyje šunį greitai ima pykinti, likus beveik dviem valandoms iki kelionės jo jokiu būdu nešerkite. Niekada neišvažiuokite nepasiėmę vandens atsargų ir kas dvi valandas neilgam sustokite specialiai tam skirtose sustojimo vietose. Savaime suprantama, pasiimkite šuns mėgstamą paklotą ir žaisliuką. Ir dar kartą kartojame: esant kaitriam orui, niekada nepalikite šuns automobilyje – jis labai greitai gali mirtinai perkaisti!

P.S.: po „Auto Bild“ fotosesijos visi gyvūnai- modeliai džiugiai sušoko į savo automobilius ir iškeliavo. Išties, puikūs šunys…

IŠVADA

ŠUNYS, NORITE DAUG KELIAUTI? TIKRAI, TAIP!

Koks šuo, toks ir automobilis? Regis, ir šie žodžiai gali būti pati tikriausia tiesa. Apdovanodami automobilius epitetais elegantiškas, sportiškas, charakteringų bruožų ar kokiais nors kitais žodžiais, bandome įsivaizduoti, kokios veislės šuniui jie labiausiai tiktų. Kad ir kokiu automobiliu kartu su mumis keliautų keturkojai, jų saugumas yra gerokai svarbiau už laisvę. Juk vaikiškos automobilinės kėdutės, kuriose vežame vaikus, jau visiems yra savaime suprantamas dalykas.